Portret własny polskiego Freelancera
Freelancing należy do jednej z najdynamiczniej rozwijających się form zatrudnienia w Polsce. Bycie freelancerem to nie przejściowa moda z Instagrama, ale swego rodzaju filozofia życia, idealnie odzwierciedlająca podejście współczesnego wolnego strzelca do takich zagadnień jak rozwój osobisty czy zarabianie.
Wspomniany freelancer to osoba, która specjalizuje się w konkretnej dziedzinie oraz korzysta ze swoich umiejętności i wiedzy, realizując zlecenia dla wielu klientów. Swoją pracę wykonuje zdalnie, a freelancing stanowi dla niego podstawowe, ale niekoniecznie jedyne źródło dochodu.
Polski wolny strzelec jest stałym bywalcem internetowych platform komunikacyjno – ogłoszeniowych, na których chętnie zakłada konta i publikuje oferty z portfolio własnych osiągnięć. Jest wymagający i selektywny. Preferuje treści i usługi ściśle spersonalizowane, dostosowane do swoich potrzeb, oczekując przy tym natychmiastowej odpowiedzi, wygenerowanej przez konkretny serwis, w oparciu o zadane kryteria wyszukiwania.
W Sieci znajdziecie go przede wszystkim na branżowych portalach pracy dla przedstawicieli wolnych zawodów takich jak: Oferia.pl, Upwork, Behance, Freelancehunt czy Freelancer.com. Odpowiadając na treść danego zlecenia współczesny polski freelancer kieruje się pewnym stałym zestawem ściśle zhierarchizowanych priorytetów, które stanowią wypadkową jego preferencji i oczekiwań. Są to:
- potrzeba samorealizacji, wyrażająca się w dążeniu do rozwoju swoich umiejętności i zainteresowań oraz ciągłego podnoszenia kwalifikacji,
- potrzeba ekspresji oraz jej stałej ewaluacji poprzez zwiększanie zasięgów i liczby followersów,
- potrzeba komercjalizacji, czyli stopniowego przekształcania ww. potrzeb w strategię marketingową, umożliwiającą mu prowadzenia działalności zarobkowej w oparciu o aktywność w Internecie.
Innymi słowy, Polak-Freelancer już dawno wyszedł z internetowego cienia. Stawia na partycypację, aktywność i kreatywne podejście. Chce tworzyć, wyrażać swoje własne “ja” i zarabiać.
Statystyczny polski freelancer ma 29 lat. Nazywa się Mateusz lub Łukasz, pochodzi z miasta i pracuje jako programista. Freelancing traktuje jako swoje główne źródło utrzymania. Jest żonaty lub w związku, nie ma jeszcze dzieci, ale jest za to dumnym posiadaczem czworonoga. Deklaruje bardzo dobrą znajomość języka angielskiego. Ukończył studia wyższe na kierunkach ścisłych.
Polska freelancerka to z kolei Katarzyna lub Julia. Ma 32 lata i podobnie jak jej kolega po fachu również zamieszkuje większe ośrodki miejskie. Zawodowo trudni się projektowaniem, copywritingiem lub tłumaczeniami. Ukończyła studia humanistyczne. Nie prowadzi działalności gospodarczej, jest singielką, lubi koty. Najwięcej zleceń realizuje dla mikrofirm oraz małych i średnich przedsiębiorstw.